Atviro kvietimo Rudiliams ir Milašaičiams nugalėtojai

2023-09-06 / Naujienos

Šis atviras kvietimas – pirmoji tokio pobūdžio veikla Keliaujančiose architektūros dirbtuvėse! Šiuo kvietimu siekėme pakviesti savo srities profesionalus (architektus, dizainerius ir kitus kūrėjus) sukurti du mažosios architektūros objektus, kuriuos būtų galima įgyvendinti Milašaičių ir Rudilių kaimo viešosiose erdvėse kartu su vietos bendruomenėmis. Gautus pasiūlymus nusivežėme į Rudilius ir Milašaičius, išsamiai aptarėme su vaikais, jaunimu ir suaugusiais, bei kartu išsirinkome nugalėtojus. Buvo tikrai įdomus procesas, kuris dar kartą įtikina, kokie atidūs ir įžvalgūs yra vaikai – išsakytos pastabos, atspindinčios asmeninį vaikų požiūrį į laisvalaikį ir bendravimą. Kviečiame dažniau klausti ką galvoja vaikai ir dalinamės visais pateiktais projektais:

1 VIETA (LAIMĖTOJAS) MILAŠAIČIAMS: daugiafunkcinė scena (autorius Tomas Dadauskas)

Vaikų komentaras: “Scena labai gerai, jos ten tikrai reikia. Galbūt galima padaryti ją dar platesnę arba apvalią?” Po šio komentaro prasidėjusi diskusija įtraukė visus susirinkusius, o išsiaiškinus ir pagalvojus, kad kolektyvams, kurie koncertuoja Milašaičiuose prieita išvada, kad esantis pasiūlymas tiktų ir patiktų. Diskusijoje taip pat iškilo klausimas: “Galbūt galima būtų pastumti sceną link lentpjūvės ir palikti vietos šokiams? Ten yra patogiau prisijungti prie elektros skydinės, todėl dažniausiai, jei vyksta kokia šventė ir nuomojama scena – tai pakyla statoma ten”.  

Vaikams labai virš scenos esanti patiko arka – “galima papuošti pagal kiekvieną šventę ir pakabinti lempučių girliandą!”. Kalbant apie papuošimo opcijas, pradėta kalbėti praktiškai, vaikams nerimą sukėlė, tai, kad vis tik naudojimasis lauko scena labai priklauso nuo oro sąlygų, todėl norėtų, kad dar virš scenos atsirastų (bent jau dalinai) stogelis, tentas ar struktūra, ant kurios būtų galima ištempti laikiną stogą, taip pat ar scena negalėtų būti ir truputį aukštesnė? Su ažūrine sienele ar net kokia supyne? Kalbant apie scenos įrengimą kilo mintys atnaujinti ir aikštėje esančius suoliukus, juos perdažyti ir sutvirtinti interaktyvią platformą medyje (2017 m. KAD projektas), todėl vaikai nusiteikę prisidėti ir įtraukti visą miestelį prie šio projekto įgyvendinimo.   

1 VIETA (LAIMĖTOJAS) RUDILIAMS: Tiltas į draugystės bokštą (autorės – Emilija Deksnytė ir Solveiga Buoželytė)

Vaikų komentaras: bokštas labai gerai atrodo, nes galima užlipti aukščiau, bet gal virš hamakų reiktų stogo, nes jeigu lytų, hamakai sušlaptų. Į šį bokštą vaikai tikrai eitų žaisti, nes jis (ir hamakai) vaikams labai patiko. Dėl Bokšto vietos vaikai susimąstė, ar tikrai jam tinkamiausia vieta yra tarp obelų – vaikai siūlo šiek tiek pastumti ir bokštą statyti šalia obelų sodo esančioje gaudynių pievelėje. Apibendrinant vaikai kalbėjo, kad reiktų pagalvoti apie stogą, galimybę hamakus pakeisti supynėmis, galimybę kiek ilginti horizontalią dalį ar žeminti bokštą. Bendrai pasirodė svarbu tik šiek tiek patobulinti ir žūtbūt nieko nekeisti! KAD projekto vadovių komentaras: pasijautė, kad vaikams bokštas taip patiko, kad jie nedrįso išsakyti stipresnių “minusų” ar abejonių (pavyzdžiui kas šiame darbe nepatinka?) tam, kad netyčia Bokštu būtų suabejota ir jis neišeitų į finalą. 

2 VIETA RUDILIAMS: Rudilių sala (autoriai – Kiemelis: Oskaras Vančys, Marius Lukošiūnas, Gabrielius Gedvilas, Gabrielė Alma Paulė, Viltė Vitkė)

Vaikų komentaras: siūlomas projektas labai gerai atrodo – yra ir stogas, ir atsisėdimo vieta. Vaikai diskutavo dėl laužavietės – kadangi vieta siūloma “vidury kiemo”, laužo dūmai galėtų trukdyti aplinkui gyvenantiems žmonėms. Vaikai atkreipė dėmesį, kad šis projektas turi supynes, kurių jiems labai trūksta. 

3 VIETA RUDILIAMS: Po obelim (autoriai – Matas Januša, Edgar Vladimirenko, Juan Sebastian Vintimilla Ochoa, Eglė Kliučinskaitė)

Vaikų komentaras: šiame darbe patiko, kad yra kuriamas pavėsis ir galima pasislėpti nuo lietaus. Vaikai taip pat diskutavo, kad po siūlomu trikampiu stogu yra mažai vietos, po stogu “nieko nėra” ir po tokiu stogu būtų nejauku būti (uždara ir tamsoka erdvė). Vaikai sutiko, kad toks projektas puikiai tiktų obelų sode, idėja pasirodė “kieta” ir tinkama ne tik žaidimams, bet ir rengimans ar veikloms. 

4 VIETA RUDILIAMS: Pastogė-lieptas (autorius – Vladimir Ionov)

Vaikų komentaras: patiktų prie vandens dar kažką pastatyti, bet ant pasiūlyto liepto vaikai nelabai eitų, nes Rudilka šiuo metu yra nusekusi, vandenyje daug dumblių ir vaikai šokinėti nuo liepto nenorėtų – sako, kad galima susipjaustyti kojas. Taip pat vaikai minėjo, kad toje pusėje, kur siūlomas lieptas, yra gilu ir kiek pavojinga.  Norint įgyvendinti šį lieptą, reiktų taisyti arba perstatyti 2019 m. sukurtą beždžionių tiltą, kuris šiuo metu jau yra nesaugus vaikščioti. 

Daugau apie atviro kvietimo užduotį skaitykite ČIA.
Projektą rengia Architektūros fondas. Architektūros fondo veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projektą pristato
Architektūros fondo veiklą finansuoja
Partneris
Informacinis partneris
Draugai
Esame apdovanoti