Viečiūnai

SAVANORIŲ KOMANDA
Aurelija Slapikaitė – Jurkonė (kuratorė)
Karina Lazauskaitė
Paulina Lisevičiūtė
Goda Palekaitė
Adomas Palekas
Sigita Simona Paplauskaitė
Ema Šilauskaitė
Sandra Šlepikaitė
Audrius Žalneravičius

MIESTELIO ATSTOVĖ
Jolita Miliauskienė
Gyventojai
1700
Dirbtuvėse dalyvavę vaikai
28
Atstumas nuo Vilniaus
126
Objekto pavadinimas

Sporto erdvė

Metai
2013 m.
Rajonas
Druskininkų sav.
Koordinatės
54.05928,
24.05652
Esama būklė
Neišlikęs
Sukurti objektai
Atnaujintas grindinys, sutvarkytas landšaftas, ant amfiteatro laiptų sukurtas monumentalus užrašas VCN Cool, pastatyta apžvalgos aikštelė, sukonstruotas skateparkas: 4 rampos, sukurta aikštelė kvadratui žaisti, atridenta ir nudažyta didžiulė universalios paskirties ritė (stalas-karstyklė), nudažyti betono blokai paversti poilsio zona.
Panaudotos medžiagos
Dažai, mediena, medžio plokštės, ritė

Miestelis yra 7 km nuo Druskininkų. Miestelyje yra Viečiūnų pagrindinė mokykla, biblioteka, lopšelis-darželis „Linelis“, paštas, naujas bendruomenės centras, veikia kaimo bendruomenė. Nuo 1963 m. Viečiūnuose veikė AB „Drobė“ Viečiūnų verpimo fabrikas. Viečiūnuose centre daugiausia yra 4 aukšų pastatų, o toliau nuo centro vyrauka linijinis mažaaukštis užstatymas. Miestelio gamtinis karkasas yra lygus, bet miestelis turi du tvenkinius. Miestelyje yra medinė Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia, bendruomenės namai, kultūros centras, klebonija.

Pasirinkta projektui vieta – laiptukai – vienintelė vieta miestelyje apleista, bet daugumos naudojama, nes gamtiškai yra patraukli ir uždaresnė, nes visur kitur viešos miestelio erdvės sutvarkytos Europos Sąjungos lėšomis.

Vieta gali būti pavadinta erdve tik tada, kai joje atsiranda žmogus. Vietoj to, kad suvoktume erdvę kaip konteinerį, talpinantį žmones ir objektus, pamąstykime apie ją kaip apie ratilus, nuvilnijančius aplink judesį, atsirančius nerimstant žmonių kūnams, žvilgsniams, mintims. Judesys ir veiksmas yra būtina sąlyga erdvei rastis.

Tikroji pažintis su dirbtuvių dalyviais ir miesteliu įvyksta vaikų vadovaujamų ekskursijų metu. Aplankius Kašalyno balą, apipintą galybe siaubo istorijų, akmenis, barakus, mokyklos teritoriją su naujutėlaičiais sporto aikštynais, apleistus valymo įrenginius ir tarzankes samanynuose, buvo prieita įspūdinga erdvė, stebinanti savo dydžiu ir urbanistiniu charakteriu, vaikų vadinama laiptukais – tai sovietmečiu pradėtas ir nebaigtas statyti krepšinio stadionas – betono blokais išklota aikštė su amfiteatro tipo gigantiškais laiptais.

Grįžus iš ekskursijų ir nubraižius miestelio žemėlapį, daug diskusijų neprireikė: vaikai vieningai nusprendė, kad tinkamiausia erdvė naujoms idėjoms rastis būtent ir yra laiptukai. Iškart netrūko pasiūlymų, kaip stadioną galima būtų prikelti naujam gyvenimui: surinkti šiukšles, nukasti pridygusias žoles ir nė akimirkos nesuabejota, kad jame būtinai turi atsirasti skeitparkas. Laimingas atsitiktinumas lėmė, kad Viečiūnuose buvo ir savanoris Adomas – užkietėjęs skeiteris, turintis nemažai rampų projektavimo patirties.

Darbai prie laiptukų prasidėjo anksčiau nei planuota: kol vieni projektavo pasiūlymus, kiti griebėsi energingai kirsti, gremžti, grėbti, šluoti. Kitą dieną, apsirūpinus europaletėmis, faneros lakštais, lentomis ir kitomis medžiagomis, prasidėjo intensyvūs skeitparko konstravimo darbai. Kas nekalė ir negręžė, rūpinosi gamtiškai urbanistiniu landšaftu bei kūrė ant laiptų fasado atsirandusį piešinį: VCN Cool (reiškiantį Viečiūnai jėga). O vietoje buvusios duobės amfiteatro viršuje atsirado medinė apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria išskirtinis vaizdas į veiksmą skeitparke. Jau nuo pirmų akimirkų buvęs apleistas stadionas, virstantis patrauklia urbanistine erdve, susilaukė margos miestelio bendruomenės dėmesio: netrūko stebinčių, klausinėjančių, dalyvaujančių.

Taigi per tris dienas miestelyje atsirado urbanistinis traukos centras: betono charakteriu ir monumentaliais užrašais paženklinta, dinamiškam gyvenimo būdui kviečianti, jaunimui skirta erdvė. Ypatinga stadiono padėtis (jis statytas dauboje) izoliuoja jį nuo automobilių eismo, o aplinkinius gyventojus apsaugo nuo galimai iš jo sklindančio triukšmo. Per šias tris dirbtuvių dienas atsirado tai, ko miestelio jaunimui trūko – tai socialinio sąlyčio erdvė, kuri kuriasi kaskart, susitinkant mažesniems ir didesniems, sportuojantiems ir stebintiems, žaidžiantiems ir besiilsintiems.

Organizatorius:
Strateginis partneris:
Partneris:
Informacinis partneris:
Rėmėjas:
Draugai: