Pabiržė

SAVANORIŲ KOMANDA
Viktorija Liubinaitė - komandos kuratorė
Karolina Štreimikytė
Valdas Reikertas
Gintarė Būgaitė
Elena Lašaitė
Artūras Savko
Naomi Alon
Romas Dusevičius
Giedrė Gaigalaitė
Eva Srėbaliūtė

MIESTELIO ATSTOVĖ
Jurga Fergizienė
Gyventojai
315
Dirbtuvėse dalyvavę vaikai
12
Atstumas nuo Vilniaus
201 km
Objekto pavadinimas

Paplūdimio erdvė

Metai
2019 m.
Biržų r. sav.
56.18363,
24.63715
Esama būklė
Išlikęs

Aplankytas 2020 m. vasarą: pilnai išlikęs ir prižiūrimas miestelio bendruomenės
Sukurti objektai
Įrengtas medinis tiltelis į ežerą su rampa, pastatyta persirengimo būdelė
Panaudotos medžiagos
Medinės lentos, mediena, metalo rėmas
Kas nutinka, kai suaugusieji patiki vaikų galimybėmis?

„Stebuklai“,- teigia iš nedidelio Aukštaitijos miestelio ką tik grįžusi „Keliaujančių architektūros dirbtuvių“ komandos kuratorė Viktorija Liubinaitė. Vos 300 gyventojų turinčioje Pabiržėje (Biržų raj.) ji kartu su dar devyniais architektais, menininkais, jaunimo darbuotojais ir kitais savanoriais stebėjo, kaip vietos vaikai vos per penkias dienas sukūrė ir pastatė modernią paplūdimio erdvę visai bendruomenei.

„Suaugusieji net neįsivaizduoja, ką vaikai gali padaryti, bet svarbu jiems tiesiog leisti ir jais patikėti“, – neabejoja V. Liubinaitė. O Pabiržės suaugusieji ne tik patikėjo vaikų ir savanorių sukurtu objektu, bet ir nepaprastai daug padėjo, kad jis taptų realybe.

Piešdami komiksus ir darydami erdvinius savo idėjų maketus, vietos vaikai išgrynino būsimų savo statybų objektus: prie ežerėlio turėjo atsirasti persirengimo kabina su stogu ir laipteliais (naktį atliekanti žvaigždžių stebyklos, dieną – apžvalgos ar gelbėtojų bokštelio funkciją), taip pat – tiltelis į ežerą su rampa, ant kurios galima gulėti arba nuo kurios patogu įsibėgėti šuoliui į ežerą. Greta taip pat sukurta moderni supynė-gultynė (tinkama tiek ramiam deginimuisi saulėje, tiek aktyviam supimuisi vienam ar poroje), o tolėliau – karuselė mažiausiems Pabiržės gyventojams.

Kad visa tai būtų įgyvendinta, penkias dienas plušėjo penkiolika mažųjų miestelio gyventojų, dešimt projekto savanorių bei nemažas būrys vietos bendruomenės narių. „Medieną tilteliui ir gultynei padovanojo vietos gyventojas Jaunius, metalinį karuselės pagrindą ir lentų tilteliui bei persirengimo kabinai – Nerijus, tvirtą metalinį pagrindą tilteliui – kitas pabiržietis Gražvydas. Į pagalbą susirinkę tvirti miestelio vyrai padėjo supjaustyti ir šlifuoti lentas, kasė duobę karuselei, pylė betoną. Mitriai valdomi pabiržiečių, statybų aikštelėje darbingai zujo ir ratinis mini–krautuvas, ir galingas teleskopinis JCB 535-95 krautuvas su 9,5 metrų strėle, ir techninės pagalbos automobilis su priekaba!”, – geranoriška suaugusiųjų pagalba negalėjo atsistebėti vaikai ir savanoriai.

Galiausiai, preciziškai išpjovus ir sumontavus 35 karuselės pagrindo dalis, į persirengimo kabiną-bokštelį sukalus 36 lentučių žaliuzes, rampai panaudojus 21 lentą, o tiltuką sukonstravus iš 105 lentų, naujoji erdvė prie ežero buvo baigta. Iki tol tuščiu buvusiame paplūdimyje nuo šiol poilsiauti galės ne tik pabiržiečiai, bet ir svečiai, lankantys šį turtingą istoriją ir trečią pagal aukštį neogotikinę bažnyčią Lietuvoje turintį miestelį.

Palikę šį svetingą Aukštaitijos kampelį, keliaujantys architektai išriedėjo pajūrio link. Kitos dirbtuvės vyks Klaipėdos rajone esančiame Endriejave, o galiausiai raudonasis architektų autobusiukas sustos paskutinėje šios vasaros stotelėje – Kupiškio rajone įsikūrusiuose Rudiliuose.

Nuotraukos autorius - Norbert Tukaj, 2019 m.
Nuotraukos autorius - Norbert Tukaj, 2019 m.
Projektą pristato
Architektūros fondo veiklą finansuoja
Partneris
Informacinis partneris
Draugai
Esame apdovanoti