Kyviškės

Savanorių komanda:
Diana Vaškevičienė (komandos kuratorė)
Augustinas Viselga
Dovilė Mažeikienė
Karolina Keršytė
Lolita Mosejevaitė

Miestelio atstovė:
Renata Čižik
Gyventojai
300
Dirbtuvėse dalyvavę vaikai
22
Atstumas nuo Vilniaus
22
Objekto pavadinimas

Poilsio ir laisvalaikio erdvė "Peizažo langas"

Metai
2023 m.
Vilniaus raj.
54.66404,
25.50087
Esama būklė
Išlikęs
Sukurti objektai
Sutvarkyta ir išvalyt poilsio erdvė prie Kyviškių upelio, medinė terasa, pakabintas hamakas, sukaltas tiltelis, pakabinta tarzankė
Panaudotos medžiagos
Mediena: medžio brūsai, medinės dailylentės, virvė, statybinės paletės.

Kyviškės yra visai arti Vilniaus, nutolusios tik 22 km į rytus. Čia įsikūrę apie 300 gyventojų, veikia Kyviškių aerodromas ir Vilniaus parašiutininkų klubas. Kaimelio centre yra Kyviškių tvenkinys, o per visą gyvenvietę teka mažas upeliukas.

Viešųjų erdvių susibūrimui nėra tiek daug, tad vietos vaikai ir jaunimas dirbtuvių metu sugalvojo stirpinti esančią žaidimų ir poilsio erdvę prie upelio sutvarkant jo pakrantes, ant šalia augančių brandžių medžių įtempiant kelis hamakus, nutiesiant kelis tiltelius ir pastatant medinę terasą; visa tai – Kyviškių jauniausios bendruomenės narių projektas pavadintas „Peizažo langu“.

Pirmoji diena buvo skirta dirbtuvių komandos pažinčiai su kaimeliu ir jame esančiomis viešosiomis erdvėmis. Tradiciškai pasivaikščiojimą vedė vietos vaikai ir jaunimas. Ekskursijos metu buvo aptartos 3 vietos: aerodromas, aikštelė prie upės ir erdvė iš kitos upelio pusės šalia kelio ir tiltuko. Po ilgo žygio jungiančio šiuos traukos taškus buvo nuspręsta balsuoti ir išsirinkti kurioje vietoje atsiras naujas statinys. Beveik vienbalsiai buvo sutarta dirbti aikštelėje prie upės ir šią vietą dar labiau įprasminti (šalia jau buvo vaikų žaidimų ir tinklinio aikštelės).

Po intensyvios vietos paieškos dienos, pirmosios pažinties tarp dirbtuvių dalyvių ir komandos, vakare visi kartu dar spėjo atlikti autobusiuko inventorizaciją ir pasiruošti įrankius laukiantiems darbams. Komanda ir dirbtuvių dalyviai dieną užbaigė lėktuvėlių lankstymu ir palinkėjimų užrašymu – vieni linkėjo išsimiegoti, kiti susikalbėti ir linksmai praleisti laiką.

Antroji diena prasidėjo su palapinės statymu jau išsirinktoje vietoje. Tai kiek užtruko, nes žemė buvo kieta, bet su bendru užsispyrimu darbo vieta buvo įrengta.

Dirbtuvių savanorė Dovilė supažindino visus su žemėlapiais: kuo jie skiriasi, ką vaizduoja ir kokius simbolius galima juose rasti. Šioje trumpoje įžangoje buvo užkoduota ir sekanti veikla – pasiskirstyti į 4 grupeles ir išmatuoti pasirinktą erdvę, nubraižyti jos žemėlapį. Po to, tame žemėlapyje nupaišyti, ką kiekvienas norėtų toje vietoje matyti. Taip pasirinktoje aikštelėje šalia upės pasiūlyta įrengti tarzankę, namelį medyje, suoliukus, tiltelį ir poilsio erdvę, sūpynes.

Pirmoji dizaino užduotis nesibaigė tik idėjų lietum – po pietų toliau tęsėsi jų detalizavimas, buvo kuriami galutiniai pasiūlymų variantai. Po to, kiekviena grupelė pristatė vienas kitam ką sukūrė, o su savanorių pagalba visos idėjos buvo apjungtos į vieną bendrą projektą.

Trečiosios dienos rytą prasidėjo vietos paruošimo darbai. Viena komanda tvarkė aplinką: buvo pjaunama žolė, iš upelio traukiamos šiukšlės – čia prisidėjo ir kaimelio suaugusieji, vienas tėtis atsinešė pagalbon trimerį, kiti padėjo iš vandens išjudinti sunkias padangas, kita komandos dalis dirbo ties terasos pamatais, dar kiti – rinko medžiagas lentpjūvėje ir piešė padėkas.

Vakare vyko bendruomenės vakaras, kuomet komanda su vaikais ir jaunimu pristatė susirinkusiems kaimelio suagusiesiems savo projektą, parodė idėjų maketus. Vėliau visi kartu susisikrstę į 3 komandas statė „kiaušinių erdvėlaivį“.

Toliau tęsėsi pradėti darbai: ryškėjo upelio kranto kontūrai, medinė terasos dalis. Konstrukcija iškilo gana greitai, darbų eigoje pasikeitė laiptelių ties terasos kraštu sprendinys – vaikai su komanda nusprendė, kad mobili pakyla yra universalesnis sprendinys, todėl tiesiog juos sukalė šalia, taip pat atsirado tarzankė.

Paskutinę dirbtuvių dieną dar tęsėsi darbai – nudažyta medinė terasa, patvarkyti esantys aikštelėje suoliukai, o likus pusvalandžiui iki atidarymo sugalvotas ir ekspromtu sukaltas tiltukas iš palečių per upelį. Taip pat pakabinti du hamakai, kuriuos nupirko Kyviškių bendruomenė.

Prasidėjus šventei, asmeniškai įteikti diplomai visiems dirbtuvėse dalyvavusiems vaikams ir jaunimui, na o kaimelio bendruomenė visus vaišino užkandžiais bei vietoje pagamintu plovu!

Projektą pristato
Architektūros fondo veiklą finansuoja
Partneris
Informacinis partneris
Draugai
Esame apdovanoti