Gudžiai

SAVANORIŲ KOMANDA
Aistė Mančiakaitytė - komandos kuratorė
Martynas Germanavičius
Elena Paleckytė
Giedrius Akelis
Dmytro Soloviov
Giedrė Pankauskaitė
Indrė Sakalauskaitė
Lukas Baltramiejūnas

MIESTELIO ATSTOVAS
Valdas Užusinas
Gyventojai
345
Dirbtuvėse dalyvavę vaikai
32
Atstumas nuo Vilniaus
85 km
Objekto pavadinimas

Vaikų bendruomenės erdvė

Metai
2019 m.
Varėnos r. sav.
54.33334,
24.44539
Esama būklė
Dalinai išlikęs
Sukurti objektai
Pakabintos sūpynės, ištemptas tinklas-laipynė, iš rąstų sukurtas skirtingų aukščių "kelmukų takelis"
Panaudotos medžiagos
Mediena, rąstai, virvės, tinklas
Varėnos rajone vaikai pastatė savo bendruomenės centrą

Vos pusketvirto šimto gyventojų turinčio Gudžių kaimo (Varėnos r.) vaikai įrodė, kad savas bendruomenės centras reikalingas ne tik dideliems, bet ir mažesniems kaimelio gyventojams. Šeštadienį Gudžiuose baigėsi “Keliaujančios architektūros dirbtuvės”, įnešusios šiek tiek sumaišties į ramią kaimelio kasdienybę. Per penkias dirbtuvių dienas viešojoje kaimo erdvėje išdygo mažųjų jo gyventojų suprojektuota, pastatyta ir iškilmingai atidaryta laisvalaikio erdvė, pačių statytojų „pakrikštyta” vaikų bendruomenės centru.

„Prieš kelis metus Gudžiuose buvo įrengta sporto aikštelė, kurioje būriuojasi vyresni kaimelio paaugliai bei jaunimas. Tačiau mažesnieji vaikai tarsi liko nuošalyje, jie neturi kur būti ir ką veikti. Todėl jaunesni vaikai norėjo savo erdvės, kurioje galėtų šeimininkauti savo nuožiūra“ – savo įspūdžiais dalinasi savanorių komandos kuratorė Aistė Mančiakaitytė.

Kartu su projekto savanoriais įvertinę kaimelio viešąsias erdves ir surengę viešus jų svarstymus – debatus – vaikai galiausiai išsirinko vietą greta Gudžių kultūros centro ir stadiono. „Vaikai turi daug idėjų, kurias norėtų įgyvendinti, tačiau to padaryti jiems, kitaip nei suaugusiems, nepavyksta. Jie taip pat minėjo, jog būtų puiku turėti ir vaikų skelbimo lentą“ – vaikų idėjomis dalinasi projekto savanorė Indrė Sakalauskaitė.

Po netrumpo idėjų svarstymo, vizualizavimo ir balsavimo, trečiąją dirbtuvių dieną galiausiai prasidėjo erdvės statymo darbai. Vaikai, padedami savanorių, tarp keturių aukštų medžių savo rankomis įrengė keturias supynes ir laipynes-karstynes. Šiame jaukiame vaikų bendruomenės centre vietos liko ir jų sugalvotiems ateities projektams – skelbimų lentai, knygų ir daiktų dalinimosi lentynai.

Projekto savanoriai tikisi, kad „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ taps įkvėpimu kaimelio bendruomenei toliau gražinti Gudžius, į šią veiklą įtraukiant vaikus ir atsižvelgiant į jų poreikius. „Po kelių metų bendruomenė plės mūsų su vaikais sukurtą erdvę, greta statys pavėsinę ir apjungs šias dvi zonas. Galbūt tai taps proga įgyvendinti ir kitas, mūsų nespėtas realizuoti vaikų idėjas“ – tikisi A. Mančiakaitytė.

„Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ – tai jau šeštą vasarą vykstantis projektas, kurio metu savanorių architektų, menininkų, jaunimo darbuotojų ir kitų kūrybininkų komandos vyksta į mažuosius Lietuvos miestelius ir kaimus. Ten, penkias dienas trunkančių dirbtuvių metu, jie padeda įgyvendinti vietos vaikų ir jaunimo idėjas ir viešojoje erdvėje pastatyti jų sugalvotą objektą.

Projektą pristato
Architektūros fondo veiklą finansuoja
Partneris
Informacinis partneris
Draugai
Esame apdovanoti